صنعت چاپ تلاقی عرصه هنر با اقتصاد است

صنعت چاپ تلاقی عرصه هنر با اقتصاد است

مشهد- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: صنعت چاپ، تلاقی عرصه هنر با اقتصاد است.

محمد حسین ‎زاده شامگاه پنجشنبه در آئین تجلیل از فعالان صنعت چاپ و نشر خراسان رضوی اظهار کرد: فعالان این صنعت ثابت کردند که با وجود مشکلات، امکان افزایش روزافزون آورده ارزی از محل صادرات وجود خواهد داشت. بر همین اساس، متمرکز هستیم تا در سایه این تعامل، امسال و سال ۱۴۰۳، دوران تحول و گسترش سریع صنعت چاپ در استان و کشور باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه صنعت چاپ، تلاقی عرصه هنر با اقتصاد است، بیان کرد: شما هم مکمل فعالیت ادبا و نویسندگان هستید، هم هنر نقاشان و طراحان را به کمال می‌رسانید و هم مظاهر بارز فرهنگ را به بازار گره می‌زنید که تولیدکنندگان بتوانند نظر مشتریان را با بسته‌بندی باکیفیت و فاخر، بهتر جلب کنند.

وی افزود: نمی‌شود هنر و ادبیات از یک‌سو و صنعت و تولید از سوی دیگر را بدون حوزه چاپ تصور کرد. هم آن‌ها به شما نیاز دارند و هم شما به رونق فعالیت آن‌ها نیازمند هستید. گستردگی فعالیت صنعت چاپ در خراسان رضوی هم چه در حوزه تأمین نیاز داخل و چه در عرصه صادرات، مرهون تلاش اتحادیه و شرکت تعاونی صنعت چاپ استان است.

حسین زاده بیان کرد: فعالان این صنعت ثابت کردند که با وجود مشکلات، امکان افزایش روزافزون آورده ارزی از محل صادرات وجود خواهد داشت. بر همین اساس، متمرکز هستیم تا در سایه این تعامل، امسال و سال ۱۴۰۳، دوران تحول و گسترش سریع صنعت چاپ در استان و کشور باشد.

تخصیص ۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه حمایتی برای بخش خصوصی

در این مراسم یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از محل اوراق قرضه برای حمایت از بخش خصوصی تخصیص پیدا کرده و جمع‌بندی ما این است که مسیر در حال اصلاح است و اشکالاتی که در طول زمان و سالیان طولانی به وجود آمده، به‌تدریج برطرف می‌شود.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از محل اوراق قرضه برای حمایت از بخش خصوصی تخصیص پیدا کرده و جمع‌بندی ما این است که مسیر در حال اصلاح است و اشکالاتی که در طول زمان و سالیان طولانی به وجود آمده، به‌تدریج برطرف می‌شود.

وی افزود: صنعت چاپ عرصه‌ای نیست که ما به آن بی‌توجه باشیم زیرا رونق تولید و هر چشم‌انداز اقتصادی دیگری در حوزه صنعت با حمایت از صنعت چاپ، تسریع و تسهیل می‌شود. علاوه بر این، از نظر فرهنگی و علمی هم مزیت‌های بزرگی در حمایت از صنعت چاپ وجود دارد و کشورهای آسیای مرکزی همچون افغانستان و همچنین همسایگان غربی و جنوبی همچون عراق و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، مشتریان مهم و راهبردی صاحبان صنایع در کشور و به‌خصوص استان خراسان رضوی هستند.

نظری خاطرنشان کرد: امروزه مشکلاتی در صنعت چاپ وجود دارد که اگرچه ابعاد ملی پیدا می‌کند و سازمان رسیدگی‎ کننده به آن، مجلس شورای اسلامی یا شوراهای عالی دولت هستند اما رویکرد ما این است که مشکلات صنفی موجود در خراسان رضوی را تا حصول نتیجه در هر مقیاس و سطح پیگیری کنیم زیرا خراسان رضوی همواره قطب صنعت چاپ کشور بوده و اگر گره‎ای از کار چاپخانه‌داران خراسانی باز شود، قطعاً دستاوردها و برکات بسیاری هم برای همکارانشان در سایر استان‌ها خواهد داشت.

مشهد، قطب چاپ کشور

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: در وقایع اخیر و ماجرای انتقال ۱۲۰ واحد صنعتی حوزه چاپ به شهرک چاپ و نشر مشهد، برخی تلاش می‌کردند تا شماری از اراضی متعلق به چاپخانه داران را مصادره کنند اما مجلس پای کار آمد و به مسئله رسیدگی کرد تا حق به فعالان سختکوش این صنعت برسد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت چاپ یکی از صنایع پیشرو در کشور است، بیان کرد: خوشبختانه مشهدالرضا (ع) نیز از گذشته تاکنون سرآمد این حوزه بوده و من از زمانی که در مجلس نهم در کمسیون فرهنگی مجلس حضور داشتم، مسئله معافیت مالیاتی کتابفروشی ها و چاپخانه‌ها در دستورکار نمایندگان ملت بود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آگهی ها

بالا